Начало Блог Висока температура
Висока температура

Висока температура

Симптом, който силно притеснява родителите

Повишената телесна температура е симптом, който силно притеснява родителите. Средната телесна температура при децата, измерена под мишницата (аксиларна), е 37⁰С, като тя варира в стойности от 36,4 до 37.6⁰С, а при ректално измерване – температурата е с градус по-висока. При поставяне на термометъра в ухото температурата е с 0,3 до 0,6⁰С по-висока от аксиларната. Стойности над 37,6⁰С се приемат за повишена температура, като спрямо стойността различаваме: субфебрилитет до 37,9⁰С, умерен фебрилитет до 38,9⁰С, висок фебрилитет до 41,5⁰С и състояние на хиперпирексия, т.е. над 41,5⁰С.

Най-честите причини за повишена телесна температура при децата са:

  • вирусни инфекции – най-честите заболявания при децата, протичащи с фебрилитет – често над 38,5⁰С. Те са самоограничаващи се заболявания и не налагат специфично лечение в повечето случаи

  • бактериални инфекции – бактериите също причиняват заболявания, протичащи с висока телесна температура. В нередки случаи този тип инфекции (напр. гнойна ангина, бронхит, пневмония) са усложнение след прекарана вирусна инфекция;

  • реакции от имунизации, прегряване, никнене на зъби – в повечето случаи повишената температура не надвишава 38,5⁰С и преминава бързо, без лечение.

Какво да правим при повишена температура на нашето дете?

Запазете спокойствие! Първата стъпка е приложението на физикални методи. Те включват: разсъбличане или обличане на детето с леки дрехи, поставяне на студени компреси под мишниците или други гънки на тялото, по-често даване на течности (вода). Крайниците на детето при повишена температура могат да станат студени – не е необходимо тяхното затопляне.

Втора стъпка – медикаменти за понижаване на температурата, като най-използвани са:

парацетамол – под формата на сироп, прахчета, таблетки, свещички. 

ибупрофен – таблетки, сироп, свещички. 

метамизол – таблетки, капки. 

ацетилсалицилова киселина не се дава на деца до 16-годишна възраст без лекарско предписание.

Много важно е детето да приема течности на често, тъй като повишената температура води до повишена загуба на течности от организма.

При неповлияване на високата температура е удачно да се потърси лекарска помощ за уточняване на състоянието и последващо лечение.